Postrojenje za mehaničko-biološki tretman otpada

postrojenja za obradu mješovitog čvrstog komunalnog otpada

mbo.png

Ukoliko na području jedinice lokalne samouprave nije razvijen sistem za odvajanje otpada na mjestu nastanka (nisu postavljena zelena ostrva, nije izgrađeno reciklažno dvorište), a želi se smanjiti količina otpada koji se odlaže na deponiju, onda je potrebno izgraditi postrojenje za mehaničko-biološki tretman otpada (MBO postrojenje). Ova postrojenja grade se u cilju obrade mješovitog čvrstog komunalnog otpada.

Do sada je razvijen veliki broj varijanti mehaničko-biološke obrade otpada, pa se danas pod tim pojmom podrazumijeva čitav niz postrojenja s međusobno velikim razlikama u tehničkoj opremljenosti i uslovima rada.

Tehnologija mehaničko-biološke obrade obuhvata dva ključna procesa − mehaničku i biološku obradu otpada.

  1. Mehanička obrada
    • usitnjavanje i paletizacija,
    • drobljenje i mljevenje,
    • separacija usljjed djelovanja elektromagnetskih sila,
    • prosijavanje, te druge metode mehaničke separacije.
  2. Biološka obrada
    • biosušenje,
    • biostabilizacija,
    • kompostiranje,
    • anaerobna digestija.

Pri tome se različiti elementi mehaničkih i bioloških procesa mogu konfigurisati na različite načine, a u svrhu dobijanja širokog raspona specifičnih ciljeva kao što su:

  • maksimiziranje količine obnovljivih sirovina (staklo, metali, plastika, papir i dr.),
  • proizvodnja komposta,
  • proizvodnja visokokvalitetnog krutog goriva iz otpada (GIO) definisanih svojstava,
  • proizvodnja biostabilizisanog materijala za odlaganje (biorazgradiva komponenta),
  • proizvodnja odlagališnog gasa za proizvodnju toplote i/ili električne energije.

Mehanička obrada otpada podrazumijeva pripremu i razdvajanje otpada kako bi se dobile različite frakcije iz miješanog komunalnog otpada. Mehanička obrada otpada zasniva se na fizičkim karkateristikama otpada, odnosno vrši se njegovo razdvajanje na različite frakcije na osnovu veličine, težine otpada, oblika, električne provodljivosti, magnetizma, boje itd. Pored razdvajanja (separacije) otpada, prilikom mehaničke obrade otpada može da se vrši i usitnjavanje, drobljenje, mljevenje i baliranje otpada.

Ručna separacija: Ukoliko otpad nije razdvojen na izvoru, prije procesa mehaničke separacije potrebno je ručno izdvojiti kabasti otpad (npr. namještaj, madrace) i opasni otpad nastao u industriji, koji bi u narednim koracima obrade mogao stvarati probleme.

Biološka obrada otpada. Biološka obrada slijedi prije ili poslije mehaničke obrade zavisno o krajnjem cilju. U nekim procesima sav komunalni otpad biološki se tretira kako bi se dobio stabilizovan i homogen ostatak koji ide na odlagalište. Biološkom obradom nastoji se u što većoj mjeri razgraditi organska komponenta otpada. Procesi biološke razgradnje organske komponente otpada obično se dijele na aerobne (uz prisustvo kiseonika) i anaerobne (bez prisustva kiseonika).

Aerobna metoda najčešće se koristi jer je lakše ostvariva. Potrebno je uspostaviti razliku između biosušenja i biostabilizacije. Iako obje metode zahtijevaju prisustvo vazduha, konačni ciljevi im se razlikuju. Proces biosušenja odvija se prije procesa stabilizacije osušene fine organske frakcije. Vrijeme potrebno za biosušenje manje je od vremena potrebnog za stabilizaciju organske materije. Ovakav pristup biološke obrade ogleda se u korištenju toplote nastale aerobnim procesom za odvođenje vode iz otpada, a samim tim i sušenje otpada. Za razliku od ostalih aerobnih procesa koji teže maksimalnoj degradaciji organske materije, biosušenje ima za cilj kratkoročno odvijanje procesa (1−2 sedmice). Kada se otpad osuši, lakše je odvojiti vrste otpada u zavisnosti od krajnjeg cilja tretmana otpada. Prilikom biološke obrade mješovitog komunalnog otpada nastaju otpadni gasovi koji se moraju prečišćavati prije ispuštanja u atmosferu. Zato se u sklopu MBO postrojenja obavezno projektuju i izvode tzv. biofilteri koji služe za prečišćavanje otpadnih gasova u procesu biološke obrade otpada. Pored otpadnih gasova, u procesu biološke obrade otpada nastaju i otpadne vode iz otpada. Radi se o zagađenim vodama koje se moraju sakupljati posebnim sistemima i prečišćavati prije konačnog ispuštanja u krajnji recipijent.


Dozvole

Za izgradnju postrojenja za mehaničko-biološki tretman otpada (MBO) potrebne su sljedeće dozvole:

  • Lokacijski uslovi
  • Ekološka dozvola
  • Građevinska dozvola
  • Dozvola za upravljanje otpadom
  • Upotrebna dozvola