Sortirnica

objekat u kojem se postavlja postrojenje za završno sortiranje prethodno odvojeno prikupljanih reciklabilnih komponenti iz komunalnog otpada

sortirnica.jpg

Foto Kredit: Grădinaru Vasilică on GrabCAD


Sortirnica je objekat u kojem se postavlja postrojenje za završno sortiranje prethodno odvojeno prikupljanih reciklabilnih komponenti iz komunalnog otpada (PET boca i ostalog plastičnog otpada, papira, kartona, limenki), odnosno otpada koji je prethodno sakupljen u zelenim ostrvima. Sa obzirom na to da nije ekonomski isplativo da se za svaku vrstu otpada koji je odložen u tipske kontejnere u zelenim ostrvima nabavlja pojedinačno vozilo, sav otpad sa zelenih ostrva transportuje se jednim namjenskim, specijalnim vozilom, te se završno sortiranje ovako prikupljenog otpada odvija u sortirnici.

Sortirnica za izdvajanje iz odvojeno prikupljenih komponenti komunalnog otpada nalazi svoju tipičnu primjenu u sistemima upravljanja otpadom u sredinama koje planiraju razviti program primarnog izdvajanja reciklažnih sirovina iz otpada na mjestu nastanka, formiranjem zelenih ostrva na urbanim područjima opština i gradova.

Postoje različiti kapaciteti postrojenja za sortiranje: 3 t/sat, 5 t/sat, 10 t/sat, itd.

Linija za sortiranje obično se postavlja u zatvoreni objekat. Dimenzije objekta direktno zavise od kapaciteta postrojenja za sortiranje. Pored postrojenja za sortiranje u objektu se treba planirati i prostor za zaposlene – kancelarija, sanitarni čvor, garderoba, prostor za ručavanje. Objekat je potrebno opremiti hidroinstalacijama, elektroenergetskim i instalacijama hlađenja i grijanja. Veoma je važno obezbijediti adekvatnu ventilaciju u objektu.


Tehnologija rada postrojenja za završno sortiranje

  1. Prostor za prijem ulaznog otpada
  2. Za prijem novopristiglih količina otpada mora se osigurati tehnički adekvatan prostor kako bi se smjestile dovoljne količine i kako ne bi došlo do zastoja u njihovoj obradi. Ovaj prostor nalazi se u sastavu samog objekta u kojem je smješteno postrojenje za sortiranje, te uključuje usipni koš, ili usipnu jamu. Prostor je smješten u blizini ulaza prijemnog transportera, tako da je udaljenost potrebna za prebacivanje otpada vrlo mala. Ovdje je, takođe, osiguran i dovoljan manevarski prostor za mehanizaciju koja vrši to prebacivanje. Prebacivanje otpada u usipni koš vrši se putem direktnog istovara otpada iz vozila.

  3. Prijemni transporter
  4. Otpad ulazi u proces sortiranja preko usipnog koša ili usipne jame i prijemnog transportera. Na ovaj transporter otpad se prebacuje pomoću pužnog dozatora iz usipnog koša ili jame, te se preko njega dalje prosljeđuje na liniju za sortiranje.

  5. Platforma za ručno sortiranje
  6. Platforma za ručno sortiranje centralni je dio postrojenja. Ovdje se ručnim putem odvajaju korisne komponente iz pristiglog otpada. Reciklažne komponente otpada, kao što su PET, staklo, papir, karton, itd., ovdje bivaju razdvojene ručnim putem u posebne spremnike i pripremljene za slanje na dalji tretman, uglavnom na uređaj za baliranje.

  7. Sortirni transporter
  8. Centralni mehanizam unutar platforme za ručno sortiranje predstavlja sortirni transporter. Po njemu se otpad kreće malom brzinom, pri čemu radnici ručno razdvajaju korisne komponente − sekundarne sirovine.

  9. Uređaji za baliranje ostataka
  10. Za baliranje izdvojenih vrsta otpada u cilju smanjenja njihove zapremine, te pripreme za privremeno skladištenje i dalji transport postavljaju se vertikalne ili horizontalne prese. Lokacija na kojoj se gradi sortirnica mora biti vodonepropusna (asfaltirana ili betonirana) sa izgrađenim sistemom za sakupljanje oborinskih voda. Lokaciju sortirnice treba planirati izvan urbanih, gradskih zona, ali sa druge strane, sortirnica ne treba da bude previše udaljena od gradske zone (do 3 km), kako bi se smanjili troškovi transporta otpada do sortirnice.


Dozvole

Za izgradnju sortirnice potrebne su sljedeće dozvole:

  • Lokacijski uslovi
  • Ekološka dozvola
  • Građevinska dozvola
  • Dozvola za upravljanje otpadom
  • Upotrebna dozvola