Može li Zemlja podnijeti ovu vrućinu? Ažuriranje klimatske krize

Saša Dunović | 11 Nov. 2024

Kategorije: Klimatske promjene | Održivi razvoj |

...

Foto Kredit: Copernicus/ECMWF ERA5 and Carbon Brief analysis


 

Globalno zagrijavanje: Rekordno visoke temperature u 2024. godini

 

Globalno zagrijavanje, uzrokovano povećanim emisijama gasova stakle bašte, predstavlja sve veći izazov za naš planet. Posljedice ovog fenomena su brojne i dalekosežne, uključujući ekstremne vremenske uslove, porast nivoa mora, gubitak biodiverziteta i ugrožavanje ljudskog zdravlja.

U 2024. godini, svijet je svjedočio rekordno visokim temperaturama, što je još jedan alarmantan znak upozorenja na sve ozbiljniju klimatsku krizu. Prosječna globalna temperatura u ovoj godini premašila je prethodne rekorde, postavljajući nove standarde za najtopliju godinu ikada zabilježenu.

Uz ovaj porast temperature, svjedočimo i porastu nivou mora, što predstavlja ozbiljnu prijetnju obalnim područjima širom svijeta. Topljenje glečera i termalna ekspanzija vode dovode do sve bržeg porasta niva mora, što može dovesti do poplava, erozije obala i gubitka obalnih ekosistema.

 

Mjesečna globalna prosječna koncentracija CO2 u atmosferi sa satelita za 2003-2023. i 12-mjesečni prosjek, izražena u dijelovima na milion. Izvor podataka: C3S/Obs4MIPs (v4.5) konsolidovani (2003–2022) i CAMS preliminarni podaci skoro u realnom vremenu (2023) GOSAT-2 zapisi. Prostorni raspon: 60°S - 60°N iznad kopna. Kredit: C3S/CAMS/ECMWF/Univerzitet u Bremenu/SRON.

 

Šta da se radi?

U nastojanju da ublaže posljedice globalnog zagrijavanja, mnoge zemlje širom svijeta poduzimaju različite korake. Međunarodna saradnja, poput Pariškog sporazuma, ima za cilj smanjenje emisija gasova staklene bašte i ograničenje globalnog zatopljenja na ispod 2°C u odnosu na preindustrijske nivoe.

Nacije širom svijeta također poduzimaju individualne mjere za smanjenje emisija i prilagođavanje klimatskim promjenama. Mnoge zemlje ulažu u obnovljive izvore energije, poput solarne i vjetroenergije, kako bi smanjile ovisnost o fosilnim gorivima. Takođe se poduzimaju koraci za poboljšanje energetske efikasnosti, promovisanje održivog transporta i zaštitu šuma.

 

Možemo li uraditi više? Naravno da možemo!

Međutim, iako su postignuti neki napretci, potrebno je uložiti mnogo više napora kako bi se zaustavilo globalno zagrijavanje i njegove štetne posljedice. Ako se ne poduzmu odlučne mjere, predviđa se da će globalne temperature i nivoi mora nastaviti rasti u narednim decenijama.

U narednih 10 godina, očekuje se da će globalne temperature nastaviti rasti, što će dovesti do pojačanih ekstremnih vremenskih događaja, poput toplotnih udara, suša i poplava. Porast nivoa mora takođe će se ubrzati, što će ugroziti obalna područja.

U narednih 20 godina, ako se ne poduzmu odlučne mjere, predviđa se da će globalne temperature porasti iznad 1,5°C u odnosu na preindustrijske nivoe. Ovo bi dovelo do još ozbiljnijih posljedica, uključujući masovne migracije, gubitak poljoprivrednih proizvoda i širenje bolesti.

Zato je od ključne važnosti da međunarodna zajednica poduzme hitne i odlučne korake kako bi smanjila emisije gasova staklene bašte i prilagodila se klimatskim promjenama. Samo tako možemo osigurati održivu budućnost za naš planet i buduće generacije.

 

Podijeli sa drugima


Komentara 0

Budi prvi koji će komentarisati ovaj članak.


Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *